Echo serca = badanie USG serca

Jeżeli szukasz badania echo serca Kraków, Kapelanka 13 to adres, który warto sobie zapisać. To tutaj wykonujemy m.in. badanie obrazowe serca, a więc echo serca, czyli tzw. USG serca. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych przy problemach kardiologicznych. Używane jest do oceny budowy i pracy serca oraz naczyń krwionośnych. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, no i można je wykonywać tak często, jak zachodzi potrzeba. Podczas echo serca doskonale widać mięsień sercowy oraz jego pracę.

Badanie pozwala wykryć wady serca i anomalia w jego funkcjonowaniu. Statystycznie choroby układu krążenia są jednym z głównych powodów zgonów w polskim społeczeństwie. Dlatego też tak istotne jest wczesne wykrywanie zagrożenia za pomocą takich badań jak EKG i właśnie echo serca. To dwa podstawowe i najistotniejsze badania kardiologiczne. Zachęcamy Państwa do regularnych badań serca, EKG oraz Echo serca Kraków, Kapelanka 13a. Przyjmują u nas świetni lekarze specjaliści.

 

usg serca kraków

USG serca – na czym polega?

Podczas USG serca głowica aparatu wysyła fale, które docierają do serca i jego okolic. Te fale odbijając się od tkanek, które napotkają na przeszkodzie rejestrowane są przez aparat USG tworząc obraz na ekranie monitora.  Dzięki temu można właśnie wykryć wszelkie anomalia i nieprawidłowości w budowie i pracy serca.

Echo serca pozwala na ocenę struktur anatomicznych serca, jego budowy, tego jak się kurczy i rozkurcza. Ponadto w trakcie badania kardiolog ocenia pracę zastawek i sprawdza przepływ krwi w obrębie przedsionków oraz komór serca. Jak już zostało wspomniane, jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i noworodków, a jeżeli zachodzi konieczność można je powtarzać tyle razy ile trzeba, bez konieczności zachowania jakichkolwiek odstępów czasowych. Zapraszamy na badanie do naszego kardiologa prywatnie echo serca Kraków Kapelanka 13.

Echo serca – wskazania

Wskazaniami do wykonania badania echo serca są przede wszystkim takie jednostki chorobowe jak: nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, zapalenie wsierdzia. USG serca wykonuje się również u pacjentów po zawale serca czy też po udarze mózgu. Echo serca wykonuje się też w przypadku arytmii, czy dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej, jak i omdleń. Generalnie badanie przeprowadza się zawsze wtedy, gdy jest podejrzenie jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie lub pracy układu sercowo-naczyniowego.

Pamiętajmy, by w razie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego nie odwlekać wizyty u kardiologa. Od tego zależy niekiedy zdrowie i życie.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Echo serca krok po kroku

Jak już zostało wcześniej wspomniane badanie USG serca jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania poza jednym przypadkiem – mianowicie badaniem metodą przezprzełykową. Wtedy do badania USG serca trzeba przystąpić na czczo. Wyjątkiem są leki, które można wcześniej przyjąć, o ile lekarz nie zalecił inaczej.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz zaleca pacjentowi rozebranie się do pasa i położenie na leżance. W obrębie badania nakładany jest żel do USG, jest to żel na bazie wody, który ułatwia prowadzenie po skórze głowicy oraz umożliwia przekazywanie fal USG. Jest to substancja w pełni bezpieczna dla skóry, nawet niemowlęcej, czy skłonnej do alergii.

Badanie wykonuje się gdy pacjent leży na lewym boku, lewą rękę trzymając za głową, prawa ręka z kolei przebiega wzdłuż ciała. Kardiolog wykonujący echo serca centymetr po centymetrze przesuwa głowicę aparatu w obrębie serca i otaczających go naczyń krwionośnych. Przeważnie USG serca nie zajmuje więcej niż kwadrans. Warto przy okazji USG serca wykonać również badanie EKG, które jest drugim podstawowym badaniem serca. Echo serca i EKG to badania, które się wzajemnie uzupełniają.

USG serca normy w badaniu

Podczas badania ultrasonograficznego mięśnia sercowego mierzone jest EF, czyli frakcja wyrzutowa. To kluczowy wskaźnik dla oceny pracy serca. Daje on informację kardiologowi na temat objętości krwi, jaka przepompowana została z serca w trakcie 1 skurczu. Widełki ogólne wynoszą od 60-70% ale ostateczny wynik uzależniony jest od płci i wieku pacjenta. Ocena frakcji może zostać przeprowadzona gdy pacjenta zgłasza lekarzowi takie objawy jak: duszności, uczucie ciągłego zmęczenia, obrzęki wokół kostek, a w nocy występuje napadowa duszność.

Gdy mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem frakcji oznacza to niewydolność mięśnia sercowego, fakt iż pacjent choruje na chorobę serca.

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
Logo USG Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie