Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Maciej Piechota
Kategoria: USG
3 kwietnia 2024
5 min

Skrupulatne przygotowanie do USG jamy brzusznej jest absolutnie kluczowe w kwestii otrzymania precyzyjnego wyniku badania. W poniższym tekście znajdują się wszelkie konieczne informacje, które ułatwią Ci prawidłowe przygotowanie się do USG jamy brzusznej. Zaniedbania w tym zakresie mogą znacznie wypaczyć wynik badania USG brzucha, uniemożliwiając lekarzowi właściwą ocenę stanu narządów jamy brzusznej, postawienie diagnozy i zalecenie odpowiedniego leczenia.

usg brzucha przygotowanie

Czy wiesz, dlaczego przygotowanie do USG jamy brzusznej jest tak istotne? Czy wiesz, dlaczego powinniśmy przestrzegać zaleceń przed ultrasonografią brzucha? Ten artykuł przygotowaliśmy głównie z myślą o tych osobach, które wybierają się po raz pierwszy na USG jamy brzusznej. Przeczytajcie uważnie, a badanie będzie aparatem USG będzie czystą formalnością. Jama brzuszna to obszar ciała, w którym znajduje się najwięcej kluczowych organów dla ludzkiego życia. Monitorowanie ich stanu raz na jakiś czas powinno być obowiązkiem każdego odpowiedzialnego człowieka. Warto o tym pamiętać zwłaszcza po 40stym roku życia.

Prawidłowe przygotowanie do USG jamy brzusznej jest konieczne ponieważ w trakcie badania lekarz musi ocenić takie narządy jak żołądek, wątrobę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, jak również śledzionę, nerki oraz jelita. Co więcej u kobiet zbadana zostanie macica, a u mężczyzn podczas USG brzucha sprawdzony zostanie stan gruczołu krokowego. W obu przypadkach będzie to badanie przez powłoki brzuszne.  Musisz wiedzieć, że nie ma się czego bać. USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Trwa 10-15 minut i jest po wszystkim. Co ważne, jest ono w pełni bezpieczne i można powtarzać tak często jak tylko jest to konieczne. Ważne jednak by do USG brzucha właściwie się przygotować. Oto kilka rad w temacie przygotowania do USG jamy brzusznej. Celem jest, by wynik badania odzwierciedlał faktyczny stan narządów.

 

Wskazania do USG jamy brzusznej

Zastanawiasz się, jakie są wskazania do wykonania USG brzucha? To, co powinno Cię zaniepokoić i skłonić do jak najszybszego umówienia się na badanie to dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Oczywiście wskazaniem do USG jamy brzusznej są też krwawienia z przewodu pokarmowego, jak również wymioty oraz biegunka. Należy wykonać USG jamy brzusznej gdy dotykiem wyczuliśmy guz lub gdy mamy powiększony obwód brzucha. W trakcie USG jamy brzusznej lekarz będzie mógł sprawdzić w jakim stanie są organy. Oceni też ich strukturę oraz ich wielkość. Dokładne badanie USG pozwala zdiagnozować takie jednostki chorobowe jak kamica pęcherzyka żółciowego, czy kamica nerek. Pozwala ono wykryć również tętniaka aorty brzusznej, raka wątroby, czy guzy nerek. Dzięki USG brzucha można wykryć też stany zapalne trzustki, wyrostka robaczkowego, a w przypadku mężczyzn także przerost gruczołu krokowego.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Wspomniane zostało już, że prawidłowe przygotowanie do USG jamy brzusznej jest absolutnie konieczne, ponieważ tylko wtedy daje lekarzowi możliwość precyzyjnej oceny narządów wewnętrznych. Dlaczego? Na przykład z tego powodu, że gazy w przewodzie pokarmowym bardzo przypominają guzy. Dla własnego komfortu psychicznego oraz by nie utrudniać pracy lekarzowi należy zminimalizować ryzyko wystąpienia gazów, stosując dietę lekkostrawną i inne zalecenia, o czym poniżej informujemy. Jak więc się prawidłowo przygotować do USG jamy brzusznej? Należy:

  • pojawić się na badaniu w stroju, który nie będzie uciskał brzucha
  • zjeść ostatni posiłek na co najmniej 6 godzin przed badaniem, optymalnie jest być po posiłku nawet 8 godzin
  • powstrzymać się absolutnie od spożywania alkoholu i palenia papierosów / epapierosów w dniu badania, a wskazana jest również abstynencja od używek w dniu poprzedzającym badanie  –to bardzo ważne w przygotowaniu do USG jamy brzusznej
  • pozbyć się gazów z jelit, dlatego warto przyjąć Espumisan lub jego zamiennik dzień przed badaniem, wedle ulotki dołączonej do opakowania
  • dzień przed badaniem warto zastosować dietę lekkostrawną, nie wzdymającą. Unikać potraw smażonych, gazowanych napojów, strączków, owoców i nadmiernej ilości produktów błonnikowych.
  • na 1-1,5 h przed badaniem wypić minimum 1 litr wody niegazowanej. Wszystko po to, by w trakcie badania USG jamy brzusznej pęcherz był wypełniony co umożliwia znacznie lepszą ocenę jelit. Pełny pęcherz stanowi też punkt odniesienia dla badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Zastosowanie się do rad powyżej da szansę specjaliście na lepszą ocenę organów wewnętrznych i ich pracy. Ułatwi też zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń. Brak odpowiedniego przygotowania może z kolei skutkować zafałszowanym wynikiem badania USG.

USG jamy brzusznej Kraków ulica Kapelanka 13A (II piętro)

Zapraszamy do naszego centrum medycznego na precyzyjne badanie USG w Krakowie, ulica Kapelanka 13A (II piętro). USG jamy brzusznej przeprowadzamy tylko po wcześniejszej rejestracji terminu. Warto pamiętać, że do badania USG nie ma w zasadzie przeciwwskazań. Można je wykonywać u kobiet w ciąży, noworodków, jak również u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Badanie ultrasonograficzne pozbawione jest efektów ubocznych. Jest badaniem łatwo dostępnym i jak już zostało wspomniane wcześniej można je wykonywać wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu by monitorować stan pacjenta.

Udostępnij
Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
Logo USG Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie