Badanie ultrasonograficzne nadgarstka
Ze względu na swoją budowę oraz funkcję, którą pełni na co dzień nadgarstek jest jednym z najbardziej narażonych na przeciążenia i urazy stawem w ludzkim w organizmie.
Przeważnie do przeciążeń i wynikających z nich kontuzji dochodzi na skutek sportu lub intensywnej pracy, w której są powtarzalne ruchy. W skutek mikrourazów, które się nawarstwiają dochodzi do powstania stanu zapalnego. Kolejnym problemem w obrębie nadgarstka są zmiany zwyrodnieniowe, które są związane z eksploatacją nadgarstka, a także z wiekiem.
Podczas badania USG nadgarstka można ocenić więzadła, ścięgna, nerwy, a nawet zarys kości. Ultrasonografię wykonuje się zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej, dzięki czemu diagnostyka jest pełniejsza i bardziej precyzyjna.
Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jest ono nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Można nim diagnozować nawet kobiety w ciąży oraz niemowlęta. USG nadgarstka Kraków Kapelanka 13a – zapraszamy na badanie.
Wskazania do USG nadgarstka
Zarówno dolegliwości bólowe ostre jak i przewlekłe mogą być wskazaniem do wykonania ultrasonografii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazania do USG nadgarstka:
- urazy (złamania i skręcenia)
- dolegliwości bólowe
- zaburzenia czucia
- stany zapalne
- obrzęki i opuchlizny
- zmiany zwyrodnieniowe
- ucisk struktur nerwowych
- guzy i gangliony
- brak stabilności