USG tarczycy – warto zbadać

Maciej Piechota
Kategoria: USG
1 marca 2024
5 min

Problemy z tarczycą ma około co piąta osoba w Polsce. Część z nich nie jest ich nawet świadoma, jednak odpowiednia profilaktyka i badania diagnostyczne pozwalają na szybkie i trafne zdiagnozowanie konkretnej dolegliwości. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne tarczycy, popularnie określane skrótem USG. Kiedy warto je wykonać i jak się do niego przygotować?

image

Za co odpowiada tarczyca?

Zanim przejdziemy do USG tarczycy kilka słów wprowadzenia o samym gruczole. Tarczyca jest jednym z większych gruczołów, oddziałując przy tym na szereg istotnych procesów w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę dwóch ważnych hormonów, a więc trójjodotyroniny oraz tyroksyny. To właśnie zaburzenia wspomnianych hormonów odpowiedzialne są za niedoczynność i nadczynność tarczycy, co z kolei objawia się:

  • Utratą włosów
  • Uderzeniami gorącą lub przewlekłym odczuwaniem zimna
  • Przewlekłym zmęczeniem
  • Gwałtownym chudnięciem lub tyciem
  • Wahaniami nastroju

Tego typu objawy powinny nas zaalarmować i skłonić do umówienia wizyty u lekarza specjalisty – konkretnie endokrynologa, który prawdopodobnie na pierwszej wizycie wykona badanie USG tarczycy, zapewne dodatkowo zleci wykonanie badań z krwi. W tym tekście skupimy się jedynie na samym badaniu ultrasonograficznym, bo właśnie dzięki niemu endokrynolog ma możliwość oceny rozmiaru tarczycy i otaczających ją gruczołów. W trakcie badania usg tarczycy może on ocenić również stan i strukturę gruczołu.

 

USG tarczycy – wskazania do badania

USG tarczycy  można wykonywać praktycznie u wszystkich – jest to badanie w pełni bezpieczne, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Dodatkową zaletą jest jego nieinwazyność, dzięki czemu mogą mu się poddawać, nawet wielokrotnie kobiety w ciąży.  Wskazaniami do wykonania usg tarczycy są przede wszystkim

  • choroby tarczycy występujące w rodzinie
  • wspomniane już objawy wskazujące na niedoczynność lub nadczynność
  • wyniki laboratoryjne dotyczące oznaczeń poziomów TSH, FT3, FT4, oraz przeciwciał anty-TG i anty-TPO,
  • regularne kontrole w przypadku takich chorób jak Hashimoto, czy choroba Gravesa-Basedowa
  • jako przygotowanie do wycięcia guzów tarczycy lub nowotworu tarczycy

U osób, u których zdiagnozowano wspomniane choroby zaleca się kontrolne badanie usg co najmniej raz w roku, a jeżeli lekarz prowadzący zaleci inaczej nawet raz na kwartał. Jak już wspomnieliśmy jest to badanie, które można wykonywać tak często jak to jest konieczne, bez ryzyka dla zdrowia.

USG tarczycy – jak się przygotować?

Do badania USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać, tak jak chociażby do usg brzucha, czy usg nerek. Najważniejsze jest to by zabrać ze sobą wynik poprzedniego badania tarczycy, no chyba że jest to kontynuacja leczenia w tej samej placówce. Zaleca się wygodny strój, z odsłoniętą szyją, aby lekarz miał możliwość swobodnego operowania głowicą aparatu w obrębie tarczycy. Golfy, szale itp odpadają, należy też ściągnąć wszelką biżuterię, bez względu na rodzaj materiału, z którego jest zrobiona.

Badanie tarczycy ultrasonografem krok po kroku

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne i nieinwazyjne a do tego trwa relatywnie krótko, maksymalnie 10-15 min. Podczas badania ultrasonografem  lekarz sprawdza objętość i kształt gruczołu oraz ocenia strukturę tarczycy. W trakcie badania usg uwidocznione zostaną wszelkie guzki i torbiele w obrębie gruczołu. Warto wiedzieć, że podczas USG tarczycy sprawdzane są okoliczne gruczoły przytarczycowe i węzły chłonne. Podsumowaniem badania jest zdjęcie lub zdjęcia oraz opis tego co wykazał ultrasonograf. W przypadku wątpliwości dotyczących zmian w obrębie tarczycy można wykonać biopsję. To niewielkie nakłucie cienką igłą celem pobrania materiału do badania histopatologicznego. Biopsję wykonuje się w przypadku podejrzenia zmian o charakterze nowotworowym.

Udostępnij
Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
Logo USG Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie