USG ortopedyczne dzieci Kraków

USG ortopedyczne dzieci Kraków Kapelanka 13a – ta usługa cieszy się ogromną popularnością wśród naszych pacjentów. W naszym zespole mamy ortopedę, który ma doskonałe podejście do małych pacjentów. Poza tym, nie ma się absolutnie czego bać. USG ortopedyczne dzieci wygląda dokładnie tak samo jak  badanie ultrasonografem dorosłych. Dzięki niemu można dokładnie ocenić tkanki miękkie w obrębie aparatu mięśniowo-szkieletowego. Ortopeda podczas usg ortopedycznego dziecka będzie mógł się przyjrzeć więzadłom, ścięgnom, mięśniom oraz zobaczyć zarys kości. W razie wątpliwości może zlecić inne badania obrazowe. Badaniami uzupełniającymi są badanie RTG lub rezonans magnetyczny.

Badanie USG ortopedyczne dzieci

Badanie USG ortopedyczne dzieci jest w pełni bezpieczne, nie inwazyjne. Ponadto, jest zupełnie bezbolesne, z czego na pewno ucieszą się mali pacjenci. Czasem trafia się nam w gabinecie nawet taki wesołek, który opowiada że badanie ultrasonografem go łaskocze. Najczęściej u dzieci wykonujemy USG narządów ruchu. Głównie są to usg kolana, usg łokcia, usg barku, usg bioder, czy też usg stawu skokowego. Właśnie usg bioderek jest  najczęściej wykonywanym badaniem ortopedycznym wśród niemowlaków. Jest to związane z oceną, czy biodra dziecka rozwijają się prawidłowo?

badanie usg dzieci kraków
image

Badanie USG bioderek, a dysplazja stawów biodrowych

Preluksacja, czyli usg bioderek to najważniejsze badanie usg ortopedyczne niemowlaków. Wykonuje się je po porodzie, pomiędzy 4 a 6 tygodniem oraz między 14 a 16 tygodniem od narodzin dziecka. Kolejne badanie usg bioderek przeprowadza się gdy dziecko już samodzielnie chodzi. Taka częstotliwość badania wynika z dużej plastyczności bioder dziecka oraz oczywiście faktu, że stale rośnie.

USG bioderek jest to badanie, które umożliwia wykrycie wad wrodzonych oraz nieprawidłowości rozwojowych. Taką wadą jest np. dysplazji stawów biodrowych. Ta deformacja może wystąpić zarówno na etapie ciąży, jak i w trakcie porodu. Może się też pojawić nawet do kilku miesięcy po urodzeniu.

Jeżeli nie podejmie się skutecznego leczenia dysplazji stawów biodrowych u dziecka struktura będzie szybciej się zużywać. Na skutek nie prawidłowej pracy bioder będą się one szybciej „zużywać”, zmiany zwyrodnieniowe pojawią się o wiele szybciej w dorosłym życiu. Czy da się zapobiec dysplazji? Niestety nie, ponieważ bierze się ona ze zbyt małej ilości miejsca w macicy lub też z nieprawidłowego ułożenia dziecka w macicy.

usg ortopedyczne dzieci kraków

Badanie USG dzieci krok po kroku

Badanie usg narządów ruchu u dzieci nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest bezpieczne, bezbolesne i można je wykonywać tak często jak wymaga tego sytuacja. Nie potrzeba na nie skierowania od lekarza, wystarczy zadzwonić i umówić termin wizyty.  Przed badaniem warto zmienić niemowlakowi pieluchę na czystą. To dlatego, że do niektórych ortopedycznych badań usg u dzieci, np. usg bioderek trzeba pieluszkę ściągnąć. Po to, aby głowicą aparatu ultrasonograficznego dokładnie ocenić stan stawów biodrowych.

W naszym centrum medycznym przy ul. Kapelanka 13 Kraków USG orotopedyczne dzieci wykonujemy na nowoczesnym aparacie. Jest to niezwykle precyzyjny aparat Alpinion XCube 60. Wspominamy o tym dlatego, że jest to szczególnie ważne w przypadku tak małych struktur, które przyjdzie oceniać ortopedzie.

Po nasmarowaniu głowicy aparatu żelem bezzapachowym na bazie wody lekarz przeprowadza badanie centymetr po centymetrze, a obraz badanego obszaru widać w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Jeżeli mały pacjent współpracuje podczas badania to nie zajmuje ono więcej niż kwadrans. Po wszystkim można bez przeszkód wrócić do codziennych zajęć.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

USG ortopedyczne, a inne badania

USG chociaż jest badaniem bardzo precyzyjnym to jednak niekiedy wymaga wykonania badań dodatkowych / uzupełniających jak badanie RTG , rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. Zestaw wspomnianych badań, które mają swoje zalety, a wzajemnie się uzupełniają daje możliwość postawienia precyzyjnej diagnozy i zlecenia konkretnego leczenia, które da możliwie najlepsze efekty terapeutyczne.

Przeciwskazania do badania USG

Jak już zostało wspomniane badanie usg jest nieinwazyjne, jest bezbolesne i bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży oraz niemowlaków. Co więcej można je przeprowadzać wielokrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Badanie należy jednak odłożyć w czasie jeżeli w obszarze badania są rany otwarte, poparzenia skóry lub zmiany skórne o charakterze zapalnym. Przy infekcjach dermatologicznych nie powinno się wykonywać badania USG

Teraz już doskonale wiesz, gdzie wykonać usg ortopedyczne dzieci Kraków Kapelanka 13a, nasze centrum medyczne jest na II piętrze budynku. Do badania USG nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Zapraszamy na wizytę po wcześniejszej rejestracji terminu.

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
Logo USG Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie