USG żył i tętnic

USG żył i tętnic to nie jest zwyczajne badanie ultrasonograficzne. Przy badaniu USG do zobrazowania wykorzystuje się echo ultradźwięków odbite od tkanek wewnątrz. Przy badaniu żył i tętnic korzysta się z efektu Dopplera (od nazwiska Christiana Dopplera,  austriackiego fizyka i matematyka). Polega on na tym, że po częstotliwość fali ultradźwiękowej zmienia się, gdy odbija się od ciała, które jest w ciągłym roku. Dlatego też można zobrazować i ocenić to co się dzieje w żyłach i tętnicach. Krew składająca się z krwinek jest w tym wypadku właśnie tym wspomnianym ciałem pozostających w ruchu, które odbija fale ultradźwiękowe dając obraz na ekranie monitora w czasie rzeczywistym.

Podczas badania usg żył i tętnic kraków można ocenić z jaką prędkością płynie krew przez naczynia. Wartość wylicza się w metrach na sekundę. W trakcie badania można również ocenić objętość krwi przepływającej przez żyły i tętnice. Tę wartość podaje się w mililitrach na minuty. Ultrasonografia naczyniowa umożliwia też ocenę tego, w których miejscach zwężają się żyły i tętnice oraz w jakim stopniu.

badanie żył i tętnic

Wskazania do USG żył i tętnic

Przeprowadzane w naszym centrum medycznym w Krakowie USG żył i tętnic stosowane jest przy:

  • diagnozowaniu zakrzepicy żylnej
  • rozpoznaniu przewlekłej niewydolności żylnej
  • diagnozowaniu obrzęków kończyn dolnych
  • ocenie wrodzonych zmian nienowotworowych naczyniowych
  • ocenie zwężeń oraz niedrożności, tętniaków i przetok tętniczo-żylnych
  • rozpoznaniu zespołów uciskowych

USG żył i tętnic jest podstawowym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu udaru mózgu. Występują wówczas nagłe objawy neurologiczne, które mogą świadczyć o niedokrwieniu mózgu. Badanie żył i tętnic wykonuje się także u osób cierpiących na miażdżycę, jest to forma kontroli choroby. USG doppler jest też stosowane w trakcie operacji, które wymagają monitorowania przepływu krwi.

 

Przygotowanie do badania USG żył i tętnic

W przypadku klasycznego badania usg żył i tętnic nie trzeba się specjalnie przygotować do wizyty. Wyjątkiem jest badanie tętnic oraz żył w obrębie brzucha. Wtedy należy się zastosować do zaleceń takich jak w przypadku badania USG jamy brzusznej. Jest to ograniczenie się do lekkostrawnych pokarmów na dzień przed badaniem oraz przyjścia na czczo na usg. Ostatni posiłek należy przyjąć co najmniej 6 godzin przed badaniem usg. W przypadku osób, które cierpią na wzdęcia i gazy warto zastosować środek je redukujący, np. espumisan. Mniej gazów w jelitach oznacza lepsze obrazowanie.

Przed rozpoczęciem badania lekarz nakłada na głowicę żel usg na bazie wody, aby poprawić przewodzenie fal ultradźwiękowych. Centymetr po centymetrze sprawdza żyły i tętnice oraz przepływ krwi. Przeważnie badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. Jest bezbolesne i bezpieczne. Po wszystkim można się ubrać i wrócić do codziennych obowiązków.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Badanie USG żył i tętnic jest diagnostyką bezpieczną i nieinwazyjną. Można je wykonywać tak często jak tylko zachodzi taka konieczność. Może być przeprowadzane u kobiet ciężarnych, niemowląt, pacjentów cierpiących na hemofilię i osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Jest to podstawowe badanie stosowane w diagnozowaniu nieprawidłowości żył i tętnic i chorób układu krążenia. Zapraszamy na bezbolesne badanie, wykonywane w naszej placówce na nowoczesnym, precyzyjnym aparacie Alpinion x cube 60.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Opinie naszych pacjentów

Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.

Ikona cytatu

Jestem zadowolona z wizyty w tym mijescu. Czysto i schludnie, ludzie są uprzejmi, a doktor bardzo konkretny, nie naciągacz. W kolejce nie czekalam, wszystko punktualnie. Usg brzucha trwało moze kwadrans nie bolało nic wiec polecam zrobic sobie badania w tej przychodni.

Maria

Ikona cytatu

Usługa wykonana bardzo rzetelnie, specjalista sympatyczny młody człowiek ale widać było że zna się bardzo dobrze na tym co robi. Po badaniu usg dostałam szczegołowy opis ze zdjęciem. Na duży plus parking przed budynkiem co w centrum miasta jest rzadkością.

Klaudia

Ikona cytatu

Dokładne badanie z opisem jamy brzucha za 200 zł, da się przeżyć. Dobry kontakt z lekarzem co uważam za duzy plus. Centrum medyczne czyste i zadbane, nie stwierdzilem żadnych nieprawidłowości. Oceniam wizyte pozytywnie.

Józef

Ikona cytatu

Jestem zadowolony z wizyty u dr Fornalskiego. Naprawdę zaangażowany lekarz i szkoda, że nie ma takich więcej. Przyszedłem do gabinetu, konkretna rozmowa, na łóżko i bezbolesne badanie. Stres przed badaniem był ale już w trakcie usg nie denerwowałem się wcale. Polecam tego doktora!

Marek

Ikona cytatu

Polecam to miejsce bo pracują tu kompetentni , mili ludzi. Pan doktor podczas badania cały czas ze mną rozmawiał podczas usg co przyznam działało uspokajająco:) po badaniu dostałam opis ze zdjęciem brzucha. Cena usługi średnia, jak w większości placówek tego typu w krakowie

Anna M

Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
Logo USG Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie