USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie diagnostyczne narządów wewnętrznych i otaczających je struktur. Wykonane na precyzyjnym aparacie daje możliwość dokładnego ocenienia takich narządów jak wątroba i trzustka, jelita, śledziona, a także pęcherzyka żółciowego wraz z drogami żółciowymi. W trakcie przeprowadzania ultrasonografii radiolog może też ocenić nerki i aorty brzuszne, jak również pęcherz moczowy i naczynia krwionośne. Podczas USG brzucha, u panów można zbadać pod kątem wielkości prostatę, z kolei u pań wielkość narządów rodnych. Zapraszamy na USG jamy brzusznej Kraków Kapelanka 13a.

W trakcie USG jamy brzusznej radiolog może zobrazować wielkość organów i ocenić ich rozmiary oraz ich strukturę. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest też podstawowym badaniem w ocenie nowotworów podczas ich leczenia, ponieważ daje możliwość szybkiego wykrywania ewentualnych przerzutów. To dlatego, że badanie można przeprowadzać wielokrotnie, bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Co ważne, na badanie USG nie musisz mieć skierowania od lekarza. Po prostu w razie niepokojących objawów możesz sam umówić się na USG jamy brzusznej Kraków Kapelanka 13a – jeżeli potrzebujesz wykonać precyzyjne badanie ultrasonograficzne to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Lekarze biją na alarm, że badanie USG jamy brzucha powinno się wykonywać co najmniej raz na dwa lata, zwłaszcza u osób dorosłych i seniorów.

usg brzucha w krakowie

USG jamy brzusznej, co diagnozuje?

Jak już wspomnieliśmy podczas USG jamy brzusznej radiolog ma możliwość zobrazować nie tylko narządy pod kątem ich wielkości ale i struktury. Jego ocena jest niezwykle ważna dla dalszej diagnostyki. Ultrasonografia jamy brzusznej daje możliwość zdiagnozowania zmian takich jak torbiele i guzy. Można dzięki badaniu USG wykryć też kamicę nerkową oraz kamicę pęcherzyka żółciowego. W przypadku takich nowotworów jak nowotwór trzustki, czy nowotwór nerki, nowotwór wątroby to właśnie badanie ultrasonografem jest pierwszym badaniem, które stanowi punkt wyjścia do dalszego diagnozowania. USG brzucha pozwala też wykryć zapalenie trzustki, czy zapalenie wyrostka robaczkowego, a także tętniaka aorty.

W przypadku wykrycia niepokojących zmian wykonuje się dalszą diagnostykę, np. biopsję, markery nowotworowe z krwi. Tak więc badanie usg jest absolutnie niezastąpionym badaniem diagnostycznym w medycynie na całym świecie.

 

USG jamy brzusznej krok po kroku

Wybierasz się na USG brzucha? Koniecznie przyjdź na badanie na czczo, tzn. nie jedz przez minimum 6 godzin przed badaniem. Ważne, by wypić 1-1,5 litra wody i na badanie przyjść z pełnym pęcherzem. To bardzo ważne.

Oto garść informacji na temat tego, co czeka Cię w gabinecie? Na początek lekarz wywiad lekarski, który przeprowadzi z Tobą radiolog. Następnie poprosi o ściągnięcie górnej części ubrania lub podciągnięcie go tak, aby cały brzuch był dobrze widoczny. Gdy lekarz poprosi, połóż się na plecach. W trakcie badania USG jamy brzusznej oddychaj miarowo i wykonuj polecenia lekarza, który będzie przesuwał głowicę aparatu posmarowaną żelem do USG po jamie brzusznej. Czas badania to około 15 minut.

Radiolog będzie obserwować każdy z narządów w czasie rzeczywistym na ekranie monitora.

Jak każde badanie ultrasonograficzne, także USG jamy brzusznej zostaje zapisane cyfrowo w pamięci komputera, natomiast wynik wydrukowany trafia do pacjenta.

 

 

Nasi specjaliści czekają na Ciebie - skontaktuj się już teraz!
image
image

Badanie USG brzucha – jak się przygotować?

Te informacje już wprawdzie pojawiły się wcześniej w tekście natomiast przypomnijmy jak należy przygotować się do badania USG brzucha Kraków. Przede wszystkim dzień przed badaniem powinno się unikać ciężkostrawnego jedzenia, orzechów, ziaren, owoców i warzyw by w jelitach nie tworzyły się gazy, które zaburzają obraz podczas badania. Jeżeli pacjent mimo to ma wzdęcia i gazy warto się dzień wcześniej „odgazować” preparatem typu espumisan. W dniu badania powinno się pozostać na czczo, chyba że USG brzucha jest popołudniu lub w godzinach wieczornych to wówczas można zjeść rano lekkie śniadanie. Przerwa między ostatnim posiłkiem lekkostrawnym, a badaniem USG jamy brzusznej powinna wynosić co najmniej 6 godzin. Wówczas mamy pewność, że wynik ultrasonografii będzie nie zafałszowany. W przypadku używek warto zrezygnować przede wszystkich z alkoholu i palenia tytoniu lub epapierosów – połykane powietrze może zaburzać wynik badania. Na godzinę przed badaniem zaleca się wypicie minimum litra wody, tak aby podczas badania pęcherz moczowy był pełny. Dzięki temu powłoki brzuszne będą dobrze uwidocznione podczas usg jamy brzusznej.

image

USG jamy brzusznej wskazania:

 • powiększony obwód brzucha
 • podejrzenie kamicy żółciowej
 • podejrzenie kamicy nerkowej
 • nawracające biegunki
 • wymioty
 • krew w stolcu
 • zaparcia
badanie usg brzucha

 

 • problemy z oddawaniem moczu
 • krew w moczu
 • ostry albo przewlekły ból brzucha
 • guzy w jamie brzusznej wyczuwalne dotykiem
 • urazy w obrębie jamy brzusznej
 • utrata masy ciała

USG Kraków - jesteś w dobrych rękach

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy!
image

Jesteś zainteresowany badaniem USG? Zostaw numer telefonu do siebie, a oddzwonimy i mówimy się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zaufaj najlepszym specjalistom, pracującym na nowoczesnym sprzęcie klasy PREMIUM. Przychodząc do nas na badanie masz pewność precyzyjnej diagnozy.


  image

  W przypadku, gdy zauważyłeś niepokojące objawy, które opisaliśmy powyżej bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Umówienie wizyty, na której wykonane zostanie USG jamy brzusznej Kraków jest absolutnie konieczne. Chodzi o zdrowie, a w wielu przypadkach nawet życie. Zapomnij o wstydzie związanym z badaniem! Nie ma się czego wstydzić. Lekarz widział już tysiące brzuchów w swoim życiu, taką ma pracę, na pewno nie zwraca uwagi na kwestie estetyczne. Urzęduje w gabinecie w jednym celu – ma postawić jak najbardziej precyzyjną diagnozę, która być może uratuje ludzkie życie. Obawa przed wynikiem badania jest czymś normalnym, ma ją wiele osób, natomiast jest to nierozsądne. Odsuwanie badania usg jamy brzusznej w przypadku wystąpienia niepokojących objawów może skończyć się bardzo źle. Pamiętaj o tym.

  Opinie naszych pacjentów

  Każda opinia jest dla nas niezwykle ważna. Z uwagą czytamy komentarze naszych pacjentów, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Opinie zadowolonych klientów dają nam ogromną satysfakcję i jeszcze bardziej nakręcają do pracy.

  Ikona cytatu

  Jestem zadowolona z wizyty w tym mijescu. Czysto i schludnie, ludzie są uprzejmi, a doktor bardzo konkretny, nie naciągacz. W kolejce nie czekalam, wszystko punktualnie. Usg brzucha trwało moze kwadrans nie bolało nic wiec polecam zrobic sobie badania w tej przychodni.

  Maria

  Ikona cytatu

  Usługa wykonana bardzo rzetelnie, specjalista sympatyczny młody człowiek ale widać było że zna się bardzo dobrze na tym co robi. Po badaniu usg dostałam szczegołowy opis ze zdjęciem. Na duży plus parking przed budynkiem co w centrum miasta jest rzadkością.

  Klaudia

  Ikona cytatu

  Dokładne badanie z opisem jamy brzucha za 200 zł, da się przeżyć. Dobry kontakt z lekarzem co uważam za duzy plus. Centrum medyczne czyste i zadbane, nie stwierdzilem żadnych nieprawidłowości. Oceniam wizyte pozytywnie.

  Józef

  Ikona cytatu

  Jestem zadowolony z wizyty u dr Fornalskiego. Naprawdę zaangażowany lekarz i szkoda, że nie ma takich więcej. Przyszedłem do gabinetu, konkretna rozmowa, na łóżko i bezbolesne badanie. Stres przed badaniem był ale już w trakcie usg nie denerwowałem się wcale. Polecam tego doktora!

  Marek

  Ikona cytatu

  Polecam to miejsce bo pracują tu kompetentni , mili ludzi. Pan doktor podczas badania cały czas ze mną rozmawiał podczas usg co przyznam działało uspokajająco:) po badaniu dostałam opis ze zdjęciem brzucha. Cena usługi średnia, jak w większości placówek tego typu w krakowie

  Anna M

  Ikona telefonu Zadzwoń Ikona Zapisz się online
  Logo USG Kraków

  Wszelkie prawa zastrzeżone - Gabinet Usg prywatnie